Pekári bijú na poplach: Kedy nám už vláda konečne pomôže?! Od Hegera chcú pre vysoké energie prelomový krok
Už niekoľko mesiacov kontinuálne kritizujú vládu za to, že im slabo pomáhajú prí zvládaní čoraz vyšších nákladov a pokračujú v tom aj teraz, keď Slovensko čaká veľká energetická kríza, ktorá zdvihne ceny energií do výšin. Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) pritom žiada od vlády Eduarda Hegera, aby čím skôr zasiahla. Majú aj konkrétny nápad, ktorý by vraj mali urobiť, aby potravinárov tejto záťaže aspoň čiastočne zbavili.
Už nie je rozhodujúca cena pšenice, ale ceny energií
Aj keď hrozivo vysoké ceny pšenice po dlhej dobe konečne klesli, pekári upozorňujú, že pri výslednej sume pečiva to rozhodne nie je rozhodujúci faktor, a preto upozorňuju na to, že ceny energií majú extrémny dopad na odbytové ceny pekárskych, cukrárskych a cestovinárskych výrobkov. Situácia je podľa nich neudržateľná a s vysokou pravdepodobnosťou čoskoro spôsobí obmedzenie výroby najmä menších pekární v regiónoch, ba dokonca zastavenie výrob. Vládu preto vyzývajú aby konala.
Na porovnanie ponúkajú prehľad cien plynu spred roka, ide o 540-percentný nárast
Milan Lapšanský ako predseda predstavenstva SZPCC preto vláde ponúka prehľad toho, ako ceny plynu vyzeralo pred rokom, aby im tak demonštroval kritickú situáciu. "Potravinárske prevádzky sú nútené kupovať plyn a elektrinu za spotové, teda burzové ceny. Napríklad plyn stál pred rokom 36 eur za MWh, dnes je spotová cena 196 eur, čo je o takmer 540% viac. Dlhodobé kontrakty za zvýhodnených cien odmietajú dodávatelia energií uzatvárať. Ide o situáciu, ktorá nemá obdoby. Množstvo potravinárskych podnikov nebude schopných zabezpečiť si energie na výrobu potravín. Podniky všetky svoje úspory minuli počas pandémie, pretože nás štát vylúčil z pandemických pomocí a žiadnym spôsobom nám doposiaľ nepomohol," dôrazne varoval Lapšanský.
Chlieb, rožky či iné pečivo sa môžu stať nedostupným produktom
Dlhoročné kalkulácie pekárov, cukrárov a cestovinárov prešli podľa SZPCC v posledných mesiacoch zásadnou, historickou revíziou. Po desiatkach rokov, kedy bola najvýznamnejšou zložkou ich nákladovej štruktúry cena práce, ju na prvej pozícii vystriedali ceny energií. Plné premietnutie burzových, spotových cien, do odbytových cien výrobkov by spôsobilo, že pre časť obyvateľstva by boli základné potraviny ako chlieb, rožky či ďalšie nedostupnými.
Majú aj riešenie, ktoré vláde ponúkajú
Zväz pekárov nezdieľa len nespokojnosť, ale vláde ponúka aj riešenia. "Je nevyhnutné, aby vláda okamžite pristúpila k zaradeniu výrobcov čerstvých a základných potravín medzi subjekty s regulovanou cenou elektrickej energie a plynu. Žiadame tiež na rok zastavenie platieb odvodov a poistného z príplatkov za prácu cez víkendy, sviatky či v noci. Je neakceptovateľné, aby dva letné mesiace pred najväčšou ekonomickou a energetickou krízou v samostatnej ére Slovenska, ktorá začne už čoskoro, vláda rezignovala na akúkoľvek prácu na zachovanie existencie slovenských výrobcov potravín. Pán predseda vlády Heger i agrominister Vlčan pritom majú od predstaviteľov pekárov, cukrárov a cestovinárov návrhy riešení už od apríla," zdôraznil Lapšanský.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva, cukrárskych výrobkov i cestovín Sloveniek i Slovákov a zamestnávajú viac ako 12 200 pracovníkov.